|  text only  |  accessibility  |  site help  |  site map  | My ITF login | register
* *
International Transport Workers' Federation
*
*
Hem > ITF Nyheter Online

ITF Nyheter Online

ITF translations available: Deutsch, Español, Français, Svenska

Google free translation: Italiano, Norske, Português, Türk, 中国的, 한국의, Bahasa Melayu, ภาษาไทย, हिंदी, اردو, தமிழ், Kiswahili, Русский, العربية

ITF uppmanar förbunden att stödja kampanjen "Stå upp för Zimbabwe"

22 May 2008

Billboard in South Africa welcoming Zimbabwean refugees*
*
Affisch i Sydafrika välkomnar zimbabwiska flyktingar [photo: Sokwanele: www.sokwanele.com]*

ITF har uttalat sitt stöd för en kampanj utformad för att få slut på våldet i Zimbabwe och visa solidaritet med folket i Zimbabwe.

Kampanjen Stå upp för Zimbabwe uppmanar människor över hela Afrika och resten av världen att lobba sina regeringar, Förenta nationerna och regionala organisationer att agera beslutsamt för att stoppa det systematiska våldet i Zimbabwe. Deltagarna uppmanas starkt att genomföra verksamheter som ska visa solidaritet med zimbabwier som drabbats av våldet efter valet.

Kampanjen ska invigas den 25 maj, en dag som firas årligen som Afrikadagen. Evenemang har hitintills planerats i länder såsom Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Kamerun, Lesotho och Sydafrika.

Som del av evenemanget arbetar Congress of South African Unions, känd som Cosatu, med HIV/AIDS-organisationen, Treatment Action Campaign, för att organisera en marsch i Pretoria den 25 maj i protest mot detta främlingsfientliga våld som sveper över landet. Rapporter om brutala angrepp mot immigranter i Sydafrika, innefattande dem som flyr undan regimen i Zimbabwe, har nyligen dokumenterats.  

ITFs generalsekreterare David Cockroft sa: “ITF stödjer kampanjen och uppmuntrar transportförbund att delta för att visa solidaritet med arbetarna i Zimbabwe. En enad ställning är avgörande då nyheterna rapporterar om avskyvärda angrepp mot immigranter i Sydafrika, många av dem har tvingats fly undan den våldsamma zimbabwiska regimen. Arbetande människor över hela världen har ett gemensamt intresse av att hjälpa varandra, särskilt när de som mest behöver hjälp.  

Mer information: www.standupforzimbabwe.org and www.sokwanele.com




*
Related news

14 May 2008
Union movement condemns Mugabe trade union arrests
The global union movement has issued a vehement condemnation of...

*
Related press

Press Area

*

Back to current news online stories


*
*
*
ITF House, 49-60 Borough Road, London SE1 1DR  |  +44 20 7403 2733   |  mail@itf.org.uk
ITF House, 49-60 Borough Road, London SE1 1DR  |  +44 20 7403 2733   |  mail@itf.org.uk