تغيير خيارات الرسومات المنخفضة | تغيير اللغة | القفز عن المحتوى إلى الملاحة
محتوى الصفحة: Hem > ITF Nyheter Online
Aktionsvecka medför ökad organisering för vägtransportförbund
19/10/06
Tusentals vägtransportarbetare stödde sina förbund vid demonstrationer, möten och andra evenemang världen runt för att markera ITFs vägtransportarbetares aktionsvecka den 9-15 oktober. Förbundens kampanj- och särskilt organiseringsaktiviteter centreras alltmer till detta årliga evenemang, vilket säkerställer internationell uppmärksamhet för nationella problem.
Bland rapporter som erhållits från 51 länder berättade ITFs medlemsförbund i Jordanien och Palestina hur de anslöt sig till aktionsveckan för första gången i år, de genomförde samtidigt möten i Amman och på Västbanken för att ytterligare utveckla sin solidaritet. Aktioner med hög profil rapporterades av spanska medlemsförbund i samarbete med förbund i deras grannländer Frankrike och Portugal.
Australian Services Union använde kampanjen för att förbereda för den kommande aktionsdagen för integratörer som planeras av ITF tillsammans med Fackliga internationella nätverket (UNI) den 9 november.
ITFs sekreterare för inlandstransport Mac Urata sa:
"Detta var återigen en mycket framgångsrik kampanjvecka för våra vägtransportförbund, av vilka många fortsätter att bekämpa de förfärliga arbetsvillkor som deras yrkesförare får utstå. Det är därför vi hade regionala aktioner i Bryssel för att kräva förbättring av rastplatserna i Europa och i Bamako (Mali) för att ta upp förseningar vid gränserna, poliskorruption samt HIV/AIDS-frågor i Västafrika."
Fler förbund än någonsin använde detta års kampanj för att hjälpa till i arbetet med att organisera oorganiserade förare – i linje med kampanjparollen "Vi organiserar globalt – Vi bygger upp facklig styrka".
Enligt Berit Aaker vid Norsk Transportarbeiderforbund: "Majoriteten av våra avdelningar deltog och värvade totalt 150 nya medlemmar till förbundet. Vår slutsats är att vi måste vara mer aktiva när det gäller oorganiserade arbetstagare. Vi borde besöka arbetsplatserna regelbundet för att organisera dem som vi har gjort under denna vecka. Våra aktivister kom tillbaka med en mycket positiv känsla."
Kelvin Rush vid Rail and Maritime Transport Union, Nya Zeeland, kommenterade: "Mottagandet från förarna var enormt. De hade alla något att säga om sina villkor som behövde förändras. Jag hoppas att förarna efter ITF-kampanjen kommer att gå med i förbundet och vara del av den förändringen. Jag tycker denna vecka var ett utmärkt tillfälle för våra medlemmar att gå ut och möta de förare som inte är fackligt organiserade och befästa solidariteten.".صفحات ذات علاقة:
International Road Transport Action Week 2006
Information on the International Road Transport Action Week...
العودة إلى أخبار الموقع الحالية
الصفحة الرئيسية للأقسام:
News online
صفحات أخرى لـ News online:
About News Online | What is RSS | ITF Headlines on your Website
تغذية ال RSS
لتنزيل ال RSS المغذي للأخبار مجانا
English |Español |Français |Deutsch |Svenska
ماهو ال RSS
الأقسام الرئيسية:
Home | من نحن | التضامن | حملة اعلام الموائمة (FOC) | البحارة | عمال الأرصفة | الطيران المدني | السكك الحديدية | النقل البري | النقل الحضري | الصيادين | السياحة | الملاحة الداخلية | التدريب | العمال الشباب | المرأة | ETF Home | الصفحة الرئيسية
مجلة النقل الدولي "Transport International"
إمكانية الدخول | مساعدة الموقع | خريطة الموقع
ITF House, 49-60 Borough Road, London SE1 1DR | +44 20 7403 2733 | mail@itf.org.uk