FPC Committee

Fair Practices Committee (FPC)

Country

Ex-officio seats

Seafarers

Dockers

Africa

Ghana

 

 

Daniel Owusu Korateng

MDU

Kenya

Stephen Owaki SUK

Regional Chair (S)

 

Gladys Chepkorir

DUK

Liberia

Jackie Doe

Regional Chair (D)

 

 

Madagascar

 

Lucian Razafindraibe

SYGMMA

 

Nigeria

 

Douglas Eromobor

MWUN

Adewale Adeyaju

MWUN

South Africa

 

vacant

 

Tanzania

 

Josiah Mwakibuja

TASU

 

Arab World

 

 

 

Algeria

 

Seddik Berrama

FNTT/UGTA

 

Bahrain

 

 

Salman Al Saad

GFBTU

Jordan

Mahmoud Mansour Edbeis

Regional Chair (D)

 

 

Libya

Nermin Al Sharif

Regional Chair (S)

 

 

Morocco

 

 

Mustapha Ourdanne

UMT

Asia/Pacific

Australia

Paddy Crumlin

Section Chair (D)

Martin Byrne

AIMPE

Warren Smith

MUA

Bangladesh

 

SM Shafiqur Rahman

BSA

 

Hong Kong

 

Tung Tong Chung

MNOG

Khu Hon Chung

HKSTLSA

India

 

Abdulgani Serang

NUSI

PM Haneef

CPSA

Indonesia

 

Mathius Tambing

KPI

Suryansyah Bahar Usmansyah

JICT

Japan

Yasumi Morita

Regional Chair (S)

Hiroyuki Watanabe

AJSU

Masaya Tamada

Zenkoku-Kowan

Korea

Sang Sik Kim

Regional Chair (D)

Tae Kil Chung

FKSU

Sang Sik Kim

KFPTWU

Malaysia

 

 

Alagu Balasubramaniam

UNEPASS

Myanmar

 

Linn  Kyaw Aung

IFOMS

 

New Zealand

 

 

Joe Fleetwood

MUNZ

Pakistan

 

Adam Panjri

PSU

Abdul Razzaki

KPT DWU

Papua New Guinea

 

 

Daniel Mathew

PNGMWIU

Philippines

Conrad Oca

1st Vice Chair (S)

Johnny Oca

AMOSUP

Robert Oca

PWUP

Singapore

 

Thomas Tay

SMOU

Benjamin Tang Chun Wai

POU

South Pacific

(Tuvalu / Kiribati)

 

Ioata Tim*

KIOSU

Tusaga Iosefa*

TOSU

 

Sri Lanka

 

 

Palitha Atukorale

NUSS

Taiwan

 

Chen Jane Long

NCSU

Yang Yao-Chang

TDWF

Europe

Belgium

Monique Verbeeck

Women’s Rep (D)

Nick Loridan

Youth Co-Rep (D)

Frank Moreels

BTB

Marc Loridan

BTB

Croatia

Dorotea Zec

Youth Rep (S)

Vladimir Svalina

SUC

 

Cyprus

 

 

Pantelis Stavrou

FTPAW

Denmark

 

A Ole Philipsen

Co-Sofart

Jan Villadsen

3F

Estonia

 

Jyri Lember

ESIU

vacant

Finland

 

Simo Zitting

FSU

Marko Piirainen

AKT

France

 

Thierry Le Guevel*

CFDT

Jean Philippe Chateil*

CGT

Lilian Torres

FO

Germany

Torben Seebold

1st Vice Chair (D)

Maya Schwiegershausen-Guth

Ver.di

Thomas Mendrzik

Ver.di

Great Britain

Mark Dickinson

NIUK

2nd Vice-Chair (S)

Danny McGowan*

NIUK

Darren Procter

RMT

Steve Biggs

Unite the Union

Greece

Agis Tselentis

Regional Chair (S)

John Chalas

PNO

 

Ireland

 

Greg Ennis

SIPTU

Jerry Brennan

SIPTU

Israel

 

Avi Levy

ISOU

Avi Edri

HISTADRUT

Italy

 

Franesco di Fiore

FIT-CISL

Berardina Tommasi

FIT-CGIL

Latvia

 

Igors Pavlovs

LSUMF

Aleksejs Holodnuks

UTAF

Lithuania

 

Remigijus Kalnius

LSU

Romas Liaudanskas

IDU

Malta

 

 

Jason Deguara

GWU

Montenegro

 

Mitar Miseljic

IUWMST

Savo Nikotic

IUWMST

Netherlands

 

Marcel Van den Broek

NINL

Niek Stam

FNV

Norway

Terje Fenn-Samuelsen

Regional Chair (D)

Lena Dyring

Women’s Rep (S)

Johnny Hansen

Fisheries Section Chair

Hans Sande

NSF

Lars Morten Johnsen

NTF

Poland

 

Jacek Cegielski

NSZZ

Adam Tylski

NSZZ

Portugal

 

Antonio A P Delgado

SITEMAQ

 

Romania

 

Aurel Stoica

RSFU

Petre Costel

FNSP

Russia

Yuri Sukhorukov

Inland Navigation Section Chair

Yuri Sukhorokov

SUR

Vasilij Kozarenko

DUR

Spain

 

Jose Manuel Perez Vega

UGT

Jose Perez Dominguez

CC.OO

Sweden

 

Kenny Reinhold

SEKO

Peter Lövkvist

STF

Switzerland

 

Holger Schatz

NICH

 

Turkey

 

Ural Cagirici*

DAD-DER

Hasan Pekdemir*

TDS

 

Ukraine

 

Mikhael Kiryeyev

MTWTU

Oleg Grigoryuk

MTWTU

Latin America/Caribbean

Argentina

 

Marcos Castro*

CCUOMM

Geronimo Molina*

SOMU

Roberto Coria

GMGM

Brazil

Severino Almeida

Regional Chair (S)

Mayo Uruguaio

Regional Chair (D)

Severino Almeida

CONTTMAF

Mayo Uruguaio

SINDCONF

 

Chile

 

Hector Azua

SOMM

 

Costa Rica

 

 

Liroy Perez

SINTRAJAP

Guatemala

 

 

Maynor Siajes Barillas

STEPQ

Guyana

 

 

Sherwood Clarke

CCWU

Jamaica

 

 

Wesley Nelson

BITU

Mexico

 

Ysmael Garcia Munoz

ORDENCAP

 

Panama

 

Vladimir Small

UIM

 

Trinidad

 

 

Michael Annisette

SWWTU

North America

Canada

Jim Given

Regional Chair (S)

Viri Gómez

Youth Co-Rep (D)

Patrice Caron

SIU-CAN

Rob Ashton

ILWU

USA

Dave Heindel

Section Chair (S)

Willie Adams

2nd Vice Chair (D)

John Baker

Regional Chair (D)

J. Michael Murphy

AMO

Bobby Olvera Jr.

ILWU

TOTAL

GRAND TOTAL= 127

25

 

51

51

* rotating seat